×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : دوشنبه, ۲۷ دی , ۱۴۰۰  .::.   برابر با : Monday, 17 January , 2022  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
رقابت ۱۰۱ نفر در انتخابات شوراهای اسلامی شهر در شهرستان خمینی شهر/ موج انصراف و رد صلاحیت ها

به گزارش پایگاه خبری خمینی شهر “مهربین نیوز ؛ علیرضا بصیری در خصوص فرآیند انتخابات و بررسی صلاحیت ها، اظهار کرد: برای انتخابات شورای اسلامی شهرها، کاندیداها ثبت نام کردند و پس از استعلام از مراجع چهارگانه صلاحیت ها بررسی شد و ۲۰ فروردین نتایج بررسی صلاحیت ها از هیات اجرایی به هیات نظارت اعلام شده است.

وی تعداد کل افراد ثبت نام شده در شوراهای اسلامی شهرستان را ۲۰۸ نفر اعلام و تشریح کرد: از این تعداد تاکنون ۱۶نفر انصراف داده اند و ۹۱نفر رد صلاحیت شده اند و ۱۰۱نفر در انتخابات شوراهای اسلامی شهرهای خمینی شهر، درچه، کوشک، اصغرآباد به رقابت خواهند پرداخت.

فرماندار شهرستان خمینی شهر اظهار کرد: کسانی که رد صلاحیت شده اند و به هر دلیلی این را حق خود نمی دانند می توانند از ۹ تا ۱۲ اردیبهشت به هیات عالی نظارت در استان اعتراض خود را اعلام کنند و پس از آن نیز می توانند به هیات عالی نظارت در تهران اعتراض کنند.

وی تصریح کرد: از ۹۱نفر، ۴۱نفر در هیات اجرایی و مابقی در هیات نظارت رد صلاحیت شده اند. این که گفته ‌شود افراد در هیات اجرایی و به دستور فرماندار رد صلاحیت شده اند درست نیست، زیرا  فرماندار در این هیات مانند دیگر اعضا تنها یک رای دارد. تلاش هیات اجرایی این بوده که ضمن اجرای قانون حقی از کسی ضایع نشود.

وی در مورد تعداد افراد تایید صلاحیت شده در شهرهای شهرستان خمینی شهر، گفت: از ۱۰۱نفر افراد تایید شده ۶۴ نفر در خمینی شهر، ۸ نفر در اصغرآباد، ۵ نفر در کوشک و ۲۴ نفر در درچه با یکدیگر رقابت می کنند.

بصیری افزود: اگر در رسیدگی به صلاحیت کاندیداهای شهر کوشک تجدیدنظر نشود، کاندیداها در این شهر به حد نصاب نرسیده و انتخابات در این شهر برگزار نخواهد شد.

وی با انتقاد از تبلیغات زود هنگام و درگیری های دو جناح در شهرستان، گفت: هدف از برگزاری انتخابات این است که همه امور با عزم و اراده مردم اداره شود و کاندیداها در وقت قانونی می توانند ایده ها و برنامه های خود را در چگونگی اداره شهر و روستا اعلام کنند و نباید به سمت تخریب بروند. این روش ها از نظر شرعی و قانونی پسندیده نیست و جامعه نیز این را نمی پذیرد. انتقاد باید بر مبنای مسائل شرعی و قانونی باشد.

رییس ستاد انتخابات شهرستان خمینی شهر ادامه داد: امسال شرایط انتخابات سخت است و با وجود بیماری کرونا قطعا شاهد تاثیر گذاری این ویروس بر انتخابات هستیم و با توجه به دشمنی دشمنان نظام مقدس اسلام تمام دستگاه ها موظف به تلاش هر چه بیشتر برای برگزاری انتخابات پرشور و حداکثری سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره انتخابات اسلامی شورای شهرو روستا می باشند.

وی با توجه به اینکه ترکیب هیات اجرایی شورای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری متفاوت است،تصریح کرد: امسال با وجود شرایط کرونایی ترکیب هیاتهای اجرایی در این دوره از انتخابات به صورت مشترک و انجام  وظایف به صورت مجزا اعمال می شود.

بصیری ابراز کرد: افراد معتمد در ترکیب هیات اجرایی شوراهای اسلامی شهرو روستا ۱۱نفر هستند که سه نفر آنها اداری هشت نفر معتمد و در ترکیب هیات  اجرایی ریاست جمهوری ۱۲ نفر را تشکیل می دهد که ۳ نفر از آنها اداری و مابقی معتمد هستند. در ادامه قانون مشخص نموده که فرماندار باید  ۳۰ نفر از معتمدین را به هیات نظارت معرفی نموده و درصورت تایید شورای نگهبان موظف به انجام ‌وظایف محوله هستند و تمام تلاش فرماندار در ادامه قانون مشخص نموده که فرماندار باید ۳۰ نفر از معتمدین را به هیات نظارت معرفی نموده و درصورت تایید شورای نگهبان موظف به انجام ‌وظایف محوله هستند و تمام تلاش فرماندار بر این امر است که حقی از کسی ضایع نشود.

فرماندار شهرستان با بیان اینکه نظام کشور ما مبنی بر مردم سالاری دینی است هدف از برگزاری انتخابات را حق مردم برشمرد و تصریح کرد: کاندیداها در زمان معین می توانند رقابت را شروع و در فضایی سالم به معرفی خود پرداخته و آگاهی سازی را برای عموم مردم انجام دهند.

وی با این عنوان که برخی طرفدار یک کاندید هستنداظهارکرد:مبلغان کاندید مورد نظر  تبلیغات خود را باید در زمان مشخص شروع و زودتر تخلف محسوب می شود و این نکته مهم مد نظر افراد باشد که برای آباد کردن دنیای دیگران آخرت خود را به باد ندهیم.

بصیری با توجه به اینکه فضای مجازی شهرستان متشنج شده افزود: دستگاه های امنیتی اجازه بر هم زدن آرامش مردم را به افراد متخلف نخواهند داد و ضروری است که در این فضا رعایت قوانین و آداب اسلامی و شرعی مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

وی این نکته را نیز یا  آور شد که تهمت به اشخاص برخورد قانونی را به دنبال دارد و از اداره کنندگان فضای مجازی درخواست کرد با محله گرایی به اختلافات دامن نزنند و جو جامعه را به سمت تخریب و تهدید نکشانند.

فرماندار شهرستان خمینی شهر خطاب به افرادی که رد صلاحیت شده اند سفارش کرد: این افراد طبق قانون می توانند اعتراض خود را به هیات نظارت استان اعلام کنند و افرادی که رد صلاحیت شده اند از این فرصت استفاده کرده و اعتراض خود را اعلام نمایند در غیر این صورت هر گونه عملی که منجر به ایجاد روال غیر قانونی مانند تجمع و اعتراض گروهی باشد رفتاری غیر قانونی محسوب می شود. /  ایسنا  /  موج  /

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.